کتاب‌های مسافر

1) باورتان نمی‌شود که کتاب‌ها هم سفر می‌کنند، از استبداد خواننده رها شده، آزاد در کوچه‌ها، خیابان‌ها، اماکن عمومی، شهرها و سرزمین‌ها می‌گردند. دیگر حق مالکیت کتاب برداشته شده است و عادت گند تلنبار کردن کتاب‌ها در قفسه‌ها جایش را به کتاب‌خانه‌های مسافر داده است. همه عضوی از این کتاب‌خانه‌های سیار شده‌ایم و کتاب‌ها به سراغ خواننده‌هایشان می‌روند. یار مهربان ما حق مسافرت پیدا کرده است و می‌تواند دنیا را ببیند. او دیگر محدود به چهاردیواری تنگ دربسته‌ای نیست که در نهایت در هیئتی غبار گرفته، رنگ پریده و پیر به صورت فله‌یی زباله به فروش برسد. سرنوشت کتاب گونه ی دیگر رقم خورده، و این بار نه خانه‌نشین قفسه‌های نمور کتاب‌خانه‌ها و اتاق‌های مطالعه بلکه آزاد، رها و فاقد مالکیت حق انتخاب دارد. او نه یک خانه‌نشین بلکه مسافر است.

2) سایت bookcrossing.com در سال 2001 توسط ران هورنبکر ساکن کانزاس آمریکا تأسیس شده است. فعالیت آن‌ها به این صورت است که هر کس کتابی را خوانده و با گرفتن برچسبی از آن سایت آن کتاب را ثبت می‌کند، سپس در پارکی، مترویی یا مکان عمومی دیگری رها می‌کند و قرار است هر کس آن را پیدا کرد پس از خواندن کتاب محل پیدا شدن کتاب را و اطلاعات دیگر در باره‌ی آن را با ای‌میل به این سایت اطلاع دهد. در ایران نیز چند تن فعال می‌باشند. ایده‌ی بکر و خارق‌العاده‌ای که می‌تواند برای مشکل مادی کتاب‌خوانی ما کمک شایانی کند. (لینک: یادداشتی در این باره)

3) بیایید فرهنگ کتاب‌های مسافر را نهادینه کنیم، نمی‌گویم کتاب‌ها را در پارکی، کافه‌ای یا خط واحدی آزاد کنیم، نه، بلکه فعلاً این حق را به کتاب‌هایمان بدهیم شخص دیگری را مدتی برای خوانده شدن انتخاب کنند. اجازه بدهیم حداقل دوستانمان هم در لذت کتاب‌خوانی ما شریک باشند و کتاب‌هایمان با آزادی محدود حق مسافرت داشته باشند و حق مالکیت را از کتاب‌هایمان سلب کرده و این حق را تا جایی که ممکن است گسترش داده و عمومیت بدهیم. کتاب‌ها را برای فخر فروشی و پز دادن در قفسه‌ها زندانی نکنیم، بلکه دیگران را هم در کتاب‌خانه‌هایمان عضو کنیم.
در زندان‌ها را باز کنیم و از ظلم بزرگی که بر جان کتاب می‌رود جلوگیری کرده و در احقاق حقوق کتاب‌ها کوشا باشیم.
نظرات ارسال شده

هیچ نظری تا به حال ارسال نشده است.