موسیقی ما
ژان-لوک گدار، موسیقی ما، ۲۰۰۴
اثری انتقادی و ضد جنگ، بسیار ساده‌تر و همه‌فهم‌تر از فیلم قبلی کارگردان (در ستایش عشق) است، که با بررسی جنگ کوزوو و مسئله‌ی فلسطین، به خودخواهی‌ها و ستیزه‌جویی‌های انسان معاصر حمله می‌کند.
پازولینی از زبان پازولینی
جان هلیدی در مصاحبه با پیر پائولو پازولینی، پازولینی از زبان پازولینی، ترجمه‌ی علی امینی نجفی، نشر نگاره‌ی آفتاب، چاپ اول ۱۳۸۴
پازولینی از مهم‌ترین کارگردانان سینمای مدرن و مستقل، و همچنین یک شاعر، نویسنده و نظریه‌پرداز نقد هنری است. این گفتگو، که مورد تأیید و پسند او قرار گرفته، منبعی معتبر و دست اول درباره‌ی زندگی و نظرات هنری پازولینی است.
آلبا
گروه نور، آلبا، نشر هرمس، 1384
آلبوم که در قلعه اردشیر بابکان ضبط شده است تلفیقی است از موسیقی اروپای قدیم و موسیقی مقامی کردی، اشعار نیز ترکیبی هستند از اشعار لاتین و کردی. «گروه نور می‌کوشد تا با بازآفرینی سنت‌های دیرین موسیقیایی که در بطن آن انگیزه و منابع الهام مشابهی وجود داشته است، خاستگاه مشترک موسیقی شرق و غرب را بیابد.»
مترجم دردها
جامپا لیری، مترجم دردها، ترجمه‌ی امیرمهدی حقیقت، نشر ماهی، چاپ سوم 1383
از پشت جلد: خواننده‌ی این کتاب هر داستان را در حالی به پایان می‌رساند که آرزو می‌کند کاش می‌توانست یک رمان کامل را با شخصیت‌های آن به سر ببرد. اثر قدرتمند و لطیفی که خواندنش لذت‌بخش است.
بارانی بر دریا
سیاوش کامکار، بارانی بر دریا، حوزه هنری، 1384
بارانی بر دریا اولین تجربه تک‌نوازی سنتور سیاوش کامکار است. کامکار جوان بعد از سال‌ها گوش سپردن به نوای سنتور پدرش استاد پشنگ کامکار و عمویش استاد اردوان کامکار، سعی دارد جا پای پدر بگذارد.
سارتر که می‌نوشت
بابک احمدی، سارتر که می‌نوشت، نشر مرکز، چاپ اول ۱۳۸۴، ۶۳۰ صفحه
از پشت جلد: در آستانه‌ی یک‌صدمین سال تولد ژان پل سارتر این کتاب منتشر می‌شود. کتابی که اندیشه‌های فیلسوف بزرگ فرانسوی را در زمینه‌های گوناگون از فلسفه تا ادبیات، اخلاق و سیاست دنبال می‌کند، و آفریده‌های ادبی و نمایشی او را مورد دقت قرار می‌دهد. نویسنده از یک سو ستایش‌گر نوآوری‌های فکری سارتر است و از سوی دیگر به شماری از نظریات او انتقاد دارد.
منطقه‌ی امنیتی مشترک
چان-ووک پارک، منطقه‌ی امنیتی مشترک، کره‌ی جنوبی-۲۰۰۰
فیلمی سیاسی و عمیقاً انتقادی درباره‌ی مشکلات مرزی دو کره، و دشواری‌های دسترسی به صلح، با نگاهی بدون پیش‌داوری. این فیلم در کشور خود مورد توجه و علاقه‌ی بسیار مردم قرار گرفته.
ایکور
گاوین بنتاک، ایکور (یک منظومه)، ترجمه‌ی احمد میرعلایی، نشر یوشیج، چاپ اول ۱۳۸۲
نقل از متن:
من خدایان را متهم می‌کنم.
از عهده‌ی کار جهان بر نمی‌آیند.
[...]
من او را متهم می‌کنم.
(من او هستم.)
من او را متهم می‌کنم.
ری‌را
سهیل نفیسی، ری‌را، نشر هرمس، 1384
سهیل نفیسی در ری‌را اشعاری از نیما یوشیج، شاملو، اخوان ثالث، منوچهر آتشی و ... را با ظرافت اجرا کرده است. در اکثر آوازها تنها همراهی‌کننده گیتار خود نفیسی است و گه‌گاه فلوت و کیبورد.
کتاب عجایب
شروود اندرسن، کتاب عجایب، ترجمه‌ی روحی افسر، انتشارات نیلوفر، چاپ اول، 1383
اندرسن سبک روایی جدیدی رواج داد که در آن توصیف لحظات بدل به توصیف احساسات و افکار می‌شوند؛ انسان‌هایش نمادین ولی قابل لمس هستند. از پشت جلد: لحظاتی از زندگی آمریکاییان وجود دارد که اندرسن اولین و آخرین توصیف‌کننده‌ی آن‌ها بوده است.
اخلاق صغیر
تئودور آدورنو، اخلاق صغیر، ترجمه‌ی حمید فرازنده، انتشارات نقش خورشید، چاپ اول ۱۳۸۴
نقلی از متن کتاب:
نویسنده در می‌یابد که هرچه خودش را دقیق‌تر، جدی‌تر و شایسته‌تر بیان کند، متن ادبی حاصل‌شده مبهم‌تر به نظر خواهد آمد، در حالی که فرمول‌بندی‌های بی چفت و بست و نامسئولانه بلافاصله فهمیده می‌شوند و ارج و قرب می‌یابند.[...] پیش‌پا‌افتادگی غوطه‌ور در جریان کلام مرسوم، امروز به مثابه‌ی نشانه‌ی ایجاد ارتباط و تماس در نظر گرفته می‌شود: فرد می‌داند چه می‌خواهد، زیرا می‌داند دیگری چه می‌خواهد.
یک بوس کوچولو
بهمن فرمان‌آرا، یک بوس کوچولو، ۱۳۸۴
یکی از بهترین تولیدات سال جاری سینمای ایران، و قسمت پایانی سه‌گانه‌ی فرمان‌آرا درباره‌ی مرگ (پس از فیلم‌های بوی کافور عصر یاس، و خانه‌ای روی آب)؛ همچنین شکوه‌ای از مشکلات کشور، و نقدی بر نسل قدیم روشنفکران.
آمریکا
ژان بودریار، آمریکا، ترجمه‌ی عرفان ثابتی، انتشارات ققنوس، چاپ اول ۱۳۸۴
بودریار، فیلسوف فرانسوی، از چهره‌های مهم پسامدرنیسم است. ولی این کتاب، بر خلاف بسیاری متون پست‌مدرن، بسیار آسان‌فهم است، و خواننده‌ی ناآشنا با مسائل فلسفی این جریان نیز از مطالعه‌ی آن لذت خواهد برد.
خنده در تاریکی
ولادیمیر ناباکوف، خنده در تاریکی، ترجمه‌ی امید نیک‌فرجام، انتشارات مروارید، چاپ اول ۱۳۸۳
رمانی از نویسنده‌ی لولیتا. از پشت جلد: خنده در تاریکی که در دنیای سینمای برلین در دهه‌ی ۱۹۳۰ می‌گذرد، رمانی ظریف و طنزآمیز درباره‌ی عشق و فریب است، که بدبینی و شکاکیت ناباکوف با زبان دوپهلو و سنجیده‌اش از آن اثری برجسته می‌سازد.
خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دوجایگاهی
جولیان جینز، خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دوجایگاهی، در سه جلد، انتشارات آگاه، چاپ اول ۱۳۸۰
نظریه‌ای کاملاً ماتریالیستی درباره‌ی خودآگاهی انسان، و تحلیل پیدایش مذاهب و آثار اساطیری