داریوش آشوری
داستان‌هایِ کوتاهِ کافکا
فرانتس کافکا، داستان‌هایِ کوتاهِ کافکا، ترجمه‌یِ علی‌اصغرِ حداد، نشرِ ماهی (۱۳۸۴)
کافکا یکی از بهترین نویسنده‌گانِ قرنِ بیستم است که در آثارش مجموعه‌ای از تکان‌دهنده‌ترین فضاهایِ ادبی را به خواننده ارائه می‌کند. فضایِ داستان‌هایِ او، برخوردار از روحیه‌یِ ساکنینِ اروپایِ شرقی، با فضایِ ایرانی نیز سازگاریِ قابلِ توجهی دارد، و عجیب نیست که پیش از معرفی‌شدنِ جهانیِ او، صادقِ هدایت با ترجمه‌يِ برخی آثارِ کوتاه‌اش او را به خواننده‌یِ فارسی‌زبان معرفی کرده. اکثرِ آثارِ جمع‌شده در این کتاب پیشتر نیز به فارسی برگردانده شده بودند، ولی ترجمه‌یِ علی‌اصغرِ حداد بسیار بهتر از کارِ مترجمِ قبلی است.
شب یک شب دو
بهمنِ فرسی، شب یک شب دو
بهمنِ فرسی یکی از بهترین نویسنده‌گانِ فارسی‌زبان است، که به نظر می‌آید آثارش به قدرِ کافی موردِ توجه قرار نگرفته، و پس از انقلاب نیز فرصتِ تجدیدِ چاپ نیافته‌اند. شب یک شب دو داستانی عاشقانه است، که به سبکی بسیار خاص، از لابه‌لایِ نامه‌هایِ عاشقانه روایت می‌شود. کتابی بی‌نظیر در ادبیاتِ فارسی.
گزیده‌یِ مقالات
اسلاوُی ژیژک، گزیده‌یِ مقالات، ترجمه‌یِ مرادِ فرهادپور، مازیارِ اسلامی و امیدِ مهرگان، گامِ نو (۱۳۸۴)
ژیژک یکی از بهترین فیلسوفانِ انتقادیِ معاصر است، که علاوه بر فلسفه، با تسلط بر روان‌شناسیِ لکانی و کارکردهایِ مذهبِ مسیحی، دریچه‌هایِ جدیدی بر تحلیلِ سیاسی می‌گشاید. مقالاتِ این کتاب به سه بخشِ نظریه، سیاست و دین تقسیم شده‌اند؛ دسته‌یِ اول درباره‌یِ ایده‌ئالیسمِ آلمانی و روان‌کاوی، دسته‌یِ دوم درباره‌یِ رخدادهایِ سیاسیِ متأخر نظیرِ جنگِ بالکان و یازدهمِ سپتامبر، و دسته‌یِ سوم درباره‌یِ خصلتِ دیالکتیکیِ مسیحیت و نقشِ آن در شکل‌گیریِ هویتِ تاریخیِ غرب.
برج فرازان
باربارا تاکمن، برج فرازان، ترجمه‌یِ عزت‌اللهِ فولادوند، انتشاراتِ سخن (چاپِ دوم ۱۳۸۳)
کتابی بسیار مفصل و همه‌جانبه‌نگر درباره‌یِ وضعیتِ تاریخیِ اروپا در پایانِ قرنِ نوزدهم و گذر به قرنِ بیست. مطالعه‌اش نه فقط برایِ علاقه‌مندانِ تاریخ لازم، که برایِ کسانی که مایل به داشتنِ یک دیدِ گسترده‌تر درباره‌یِ مسائلِ سیاسی-اجتماعیِ روز هستند نیز بسیار مفید و لذت‌بخش خواهد بود.
جریان‌هایِ اصلیِ مارکسیسم
لشک کولاکوفسکی، جریان‌هایِ اصلیِ مارکسیسم، ترجمه‌یِ عباسِ میلانی، انتشاراتِ آگاه (۱۳۸۴)
این کتاب یکی از معتبرترین منابعِ به‌روز درباره‌یِ تاریخ‌چه‌یِ مارکسیسم است. جلدِ اول به مارکسیسم در قرنِ نوزدهم می‌پردازد، موضوعِ جلدِ دوم مارکسیسم پیش از جنگِ جهانی و هم‌چنین لنینیسم است، جلدِ سوم که به گفته‌یِ ناشر به‌زودی چاپ خواهد شد جریان‌هایِ مارکسیستیِ قرنِ بیستم تا آلتوسر را موردِ بررسی قرار می‌دهد.
دیالکتیکِ روشنگری
تئودور آدورنو و ماکس هورکهایمر، دیالکتیکِ روشنگری، ترجمه‌یِ مرادِ فرهادپور و امیدِ مهرگان، انتشاراتِ گامِ نو (۱۳۸۴)
مهم‌ترین اثرِ آدورنو و هورکهایمر، و مهم‌ترین محصولِ مکتبِ فرانکفورت. کتاب که همزمان با جنگِ جهانیِ دوم نوشته شده، به نقدِ همه‌جانبه‌یِ مدرنیسم و روشنگریِ آن پرداخته، و فاشیسم را به عنوانِ نتیجه‌یِ طبیعیِ آن روند بازمی‌شناسد، و بدین‌ترتیب شالوده‌ای برایِ پیدایشِ نظریاتِ پسامدرن ایجاد می‌کند.