توکا نیستانی
سفرنامه‌ی برادران امیدوار
تهیه‌کننده و کارگردان براداران امیدوار، تصویر دنیای هنر
برادران امیدوار برش‌هایی از فیلم‌هایی که طی سفر ده ساله‌ی خود از سال 1333 تا 1343 جمع‌کرده‌اند را در دو سی‌دی چند سال پیش منتشر کردند. در این مجموعه فیلم‌هایی از قطب شمال، آمازون و آفریقا گنجانده شده است، روایت به تصویر کشیده شده‌ی اولین جهانگردان مدرن ایرانی.
سفر
درک کمپل، یان هندریسکه، گروه سازهای بادی ملل، نشر هرمس
این دو سال‌هاست به پژوهش و آموزش سازهای بادی در شش‌گوشه‌ی جهان مشغولند. در این آلبوم قطعاتی از سازهای بادی ملل مختلف، از هندی و ترکی گرفته تا ایرلندی و اسکاتلندی آمده است. نتیجه کلکسیونی از زیباترین آهنگ‌های سنتی جهان است.
چه‌گوارا زنده است!
ترجمه‌ی نسرین گلدار، کتاب امروز
به دردِ آن‌هایی می‌خورد که یک عکس چه‌گوارای فقید را بغل عکس پدربزرگِ مرحوم‌شان زده‌اند به دیوار، هنوز هم خیال می‌کنند این‌بابا خیلی تحفه بوده. روزی سه‌وعده "خاطرات موتورسیکلت" را تماشا می‌کنند، که شاید چیزی از زندگی‌اش دست‌گیرشان بشود.
کتاب مجموعه‌ی مقاله‌هایی از خودِ چه‌گوارا، احمد بن‌بلا، کاترین آکپو، فواد لارویی و ژان لوییس بوشه است. بیشترشان هم عقیده دارند چه‌گوارا واقعاً تحفه بوده. خدا می‌داند. شاید هم بوده.
تاریخ عکاسی و عکاسان پیشگام در ایران
تألیف یحیا ذکاء، انتشارات علمی و فرهنگی
طرح روی جلدِ کتاب، تصویر نگاتیو یک عکس قدیمی‌ست. یکی از این پل‌هایِ چوبی رویِ آبگیرهای حوالی شمال. شاید هم جای دیگر. عنوان دهن‌پرکنش به‌رنگِ گلی همان وسط چاپ شده. خطِ‌خوشی هم دارد. منتها باید زور بزنید که وسطِ شلوغی خطِ شکسته‌، تمام نقطه‌هایش را پیدا کنید، اشتباه هم نشود.
حکایت عکس و عکاسی است. از آن موقعی که به این مملکت پاگذاشت، تا روزگاری که در تبریز و شیراز و تهران قوام آمد. یک پیوستِ فنی هم آخرش دارد، که اصطلاحات عکاسی را به‌رخ می‌کشد. آگاهان گفته‌اند خودِ جنس است. ویراستاری‌اش هم با مرحوم کریم امامی بوده. باز هم حرفی دارید؟
فقط اگر خواستید یکی داشته باشید، بیست‌هزار تومان مایه ببرید.
بهترین داستان‌های کوتاه همینگوی
گزیده و ترجمه‌ی احمد گلشیری، انتشارات نگاه
کتاب گزیده‌ای از بهترین داستان‌های کوتاه ارنست میلر همینگوی از کتاب‌های «در زمان ما»، «مردان بدون زنان» و «برنده سهمی نمی‌برد» است. جدا از ترجمه‌ی بسیار روان، احمد گلشیری مقدمه‌ای بسیار مفصل بر کتاب نوشته و زندگینامه‌ی کاملی از همینگوی آورده است. داستان آخر کتاب، شاهکار همینگوی «برف‌های کلیمانجارو» است.
باران
کیهان کلهر، شجاعت حسین‌خان، مؤسسه آوای دوست
باران حاصل خویشاوندی موسیقی شجاعت حسین‌خات و کیهان کلهر و به اعتباری موسیقی ایران و هند پس از هفت سال همکاری است. آن چه مشهود است این که مدت زمان سپری شده، کنسرت‌های متعدد و کیفیات لحظه‌های اجرا هر دو را به هم نزدیک ساخته است. باران که شاید نهایت هم‌دلی و هم‌حسی این دو در یک احرای زنده است در تابستان 1380 در رادیو برن سوئیس به صورت کنسرت اجرا و ضبط شده است.