بوباکار تراوره
«بوباکار تراوره» (Boubacar Traore) خواننده و نوازنده گیتار محبوب‌ترین هنرمند کشور «مالی» (Mali) است که در آفریقا از شهرت به سزایی برخوردار است. مردم «مالی» هنوز ترانه‌های میهن‌دوستانه‌ای را که بوباکار تراوره در سال‌های شصت به مناسبت استقلال «مالی» خوانده است از حفظ می‌دانند و آن‌ها را در جشن‌های سالگرد استقلال می‌خوانند و به ریتم آن‌ها در خیابان‌ها می‌رقصند. در سال‌های نود در پی اجرای کنسرت‌هایی در اروپا و آمریکا غربی‌ها نیز با موسیقی او آشنا شدند و نام او نزد دوستداران موسیقی این قاره نیز شهره گشت.
موسیقی بوباکار تراوره را، با این‌که آن را نوعی «بلوز آفریقایی» می‌نامند، نمی‌توان در چهارچوب مشخصی جای داد. اشعار ترانه‌های او متن‌های ساده‌ای هستند که اغلب از تجربیات شخصی او حکایت می‌کند.
در طول دو دهه اخیر بوباکار تراوره که امروز در پاریس زندگی می‌کند، محبوبیت خود را نزد دوستداران موسیقی حفظ کرده است و موسیقی او کمافی‌السابق هواخواهان بی‌شماری دارد.
به قطعه «دونا ما یلما» (Duna Ma Yelema) از آلبوم Macire با صدا و گیتار بوباکار تراوره، به همراهی گروه «حبیب کویته» (Habib Koite). بشنوید
گل‌‌های پژمرده (Broken Flowers)
کارگردان جیم جارموش، 2005، بازی: بیل مورای، جولی دلپی و ...
دون جانسون(کاریکاتوری از دون خوان) بعد از دریافت نامه‌ی صورتی رنگ بی‌نام و امضایی از یکی از معشوقه‌های قدیم‌اش می‌فهمد که پسری دارد و به دنبال نامه و نشانی‌هایش سراغ هفت معشوقه‌ی سابق خود می‌رود... یک فیلم نسبتن شاداب از جارموش با بازی بی‌نظیر بیل مورای. جیم جارموش انگار هنوز دارد تجربه می‌کند و حاصل آن فیلم‌هایی است که یکی پس از دیگری از خود جارموش به مثابه کارگردانی مولف، آشنایی‌زدایی می‌کنند. طنز زیر لایه‌ای این فیلم بسیار دل‌چسب و داستان آن، روایت نویی دارد از عشق و تنهایی دون خوان این قرن. دیدن این فیلم، به مدتِ یکصد و شش دقیقه لبخند نمکینی بر لبان‌تان خواهد نشاند که ارزش دارد.
فلسفه کانت
نوشته اشتفان کورنر، ترجمه عزت الله فولادوند
این کتاب توسط انتشارات خوارزمی منتشر شده است و می‌توان گفت جامع‌ترین کتاب برای علاقمندانی است که می‌خواهند با نظرات کانت آشنا شوند. البته همانطور که فولادوند در مقدمه خواندنی و جامع خود می‌گوید در این کتاب خیلی اندک به فلسفه سیاسی کانت پرداخته شده است که این کمبود با مقدمه زیبای و خواندنی عزت الله فوالدوند که دکترای خود را از هاروارد گرفته است و پایان نامه دکترایش در مورد کانت بوده است جبران شده است. اصل این کتاب به سفارش دانشگاه آکسفورد بوده است و در مجموعه‌ای منتشر شده است که به فیلسوفان سرشناس و مهم دیگری پرداخته است.
چیدن قارچ به سبک فنلاندی و چند داستان دیگر
وریا مظهر، نشر نی، چاپ اول
مجموعه‌ی داستانی است متفاوت از نویسنده‌ای ایرانی‌الاصل ساکن فنلاند. واژه‌ی متفاوت را در تعریفِ بسیاری از داستان‌ها و رمان‌ها شنیده‌اید. این‌که آیا تعریف متفاوت چیست و تفاوت ارزش است یا خیر جای بحث در این‌جا نیست. هر نویسنده‌ای نوآوری‌هایی دارد در زبان و روایت و فرم. اما داستان‌های این مجموعه هیچ‌کدام از این‌ نوآوری‌ها را ندارد. اما چیزی دارد که فرق می‌کند. شاید به‌تر باشد سری به یکی دو داستان از این نویسنده که در فضای وب هست، بزنید تا منظورم را بیش‌تر دریابید. لینک 1 و لینک 2
تاریخچه فلسفه اخلاق در قرن بیستم
مترجم مصطفی ملکیان
این کتاب توسط انشارات سهروردی به بازار عرضه شده است. این کتاب که توسط چند نویسنده مگاشته شده است به بررسی فلسفه اخلاق در قرن بیستم پرداخته است. البته این کتاب به فلسفه اخلاق در میان فیلسوفان آنگلوساکسون و فیلسوفان تحلیلی پرداخته است.