Keith Jarrett
در ذهن دوستداران پیانوی جاز، کیس جارت جای مخصوص خود را دارد. تحصیل‌کرده رشته پیانوی کالج موسیقی برکلی است، از سه‌سالگی پیانو می‌زند و در هفت‌سالگی اولین قطعه خود را تصنیف کرده است.
آشنایی دوستداران موسیقی اروپا با او به سال‌های هفتاد برمی‌گردد. کنسرت او در برمن (آلمان ١٩٧٣) شامل دوقطعه بداهه‌نوازی بود که یکی ٣٠ و دیگری ٤٠ دقیقه طول کشید و با استقبال بی‌نظیر حضار روبرو شد. فضای جدید موسیقیایی، زیبایی نغز موسیقی جارت و نوازندگی پرشوروهیجان او دوست‌داران موسیقی را جادو کرد و باعث شهرت بسیار او در اروپا گشت.
اثر دیگر او آلبومی است به نام «کنسرت کلن» (کلن ١٩٧٥) که چهار میلیون نسخه از آن در مدت کوتاهی فروش رفت و از این نظر، در عالم موسیقی جاز، یکی از آلبوم‌های رکوردشکن محسوب می‌شود.
برای این شماره هزارتو قسمت اول همین کنسرت به مدت ٢٦ دقیقه (حجم ٨ مگابایت) در نظر گرفته شده است. البته دانلود فایلی به این حجم، مشکل و وقت‌گیر است، اما «هزارتو» به دوست‌داران موسیقی تضمین می‌دهد که از زحمتی که می‌کشند پشیمان نخواهند شد. طاووس است و رنج هندوستان... بشنوید
کتاب تردید
بابک احمدی، نشر مرکز
کتاب تردید حاوی مقالات تالیفی و ترجمه‌ی بابک احمدی است در باب: نسبی‌نگری، نسبیت و فرهنگ، دنیای انسان دیگر، سوفیست‌‌ها و شک‌آوران، خواست حقیقت از نگاه نیچه، بازی حقیقت از نگاه فوکو، تاویل و نسبی‌نگری در فلسفه‌ی علم امروز، شک و یقین از نگاه ویتگنشتاین. در بخشی از فصل آخر این جستار آمده: «شک، یقین را از پیش فرض می‌کند. شک فقط زمانی ممکن است که آزمون ممکن باشد. هر آزمایش چیزی را که مورد شک قرار نگیرد، و آزمودنی نباشد، به صورت پیش‌فرض داراست...»
پنهان شده Hidden
کارگردان: میشل هانکه بازی‌گران: ژولیت بینوش، دانيل اوتويل، 2005.
خانواده‌ای متشکل از زن و شوهر و فرزند پسرشان، فیلم‌های ویدیویی‌ای اسرارآمیزی را دریافت می‌کنند که نشانگر این است که آن‌ها زیر نظر هستند و...
فیلمی به شدت مینی‌مالیستی و آمیخته با شک و تردید که اگر تا آماده شدن هزارتو بر پرده‌ی سینماهای تهران بماند!، می‌توانید در سینما فرهنگ، سانس آخر ببینیدش.
انسان طاغی
نویسنده: آلبر كامو، مترجم: مهبد ایرانی طلب.
شاید بتوان گفت انسان طاغی جزو تنها كتاب‌های كامو هستند كه به فلسفه خارج از رمان می‌پردازد.
كامو در این كتاب به مسئله طغیان از دیدگاه‌های متفاوت مانند طغیان متافیزیكی و یا طغیان تاریخی می‌پردازد. وی در این كتاب به بررسی طغیان شخصیت‌های كتاب‌های نویسندگان بزرگی همچون نیچه، داستاویسكی، ساد و ... می‌پردازد. او مسئله طغیان را نه مسئله‌ای برای یك شخص می‌داند؛ او می‌گوید زمانی كه به طور مثال یك برده طاغی می‌شود نه تنها به رفتاری كه با وی شده است اعتراض می‌كند بلكه در اینجا برده به این نتیجه می‌رسد كه این رفتار كه با او شده است یك چیزی را زیر سوال برده است كه در تمام بشریت یكسان است. همین دیدگاه است كه گوتیو معروف او را شكل می‌دهد: « من طغیان می‌كنم پس ما هستیم»
بیست و یک داستان
از نویسندگان معاصر فرانسه
برگردان ابوالحسن نجفی، نشر نیلوفر
این کتاب گلچینی است از ادبیات کوتاه فرانسه، از اوژن یونسکو تا سارتر و کامو و بکت. در ترجمه فضای داستان‌ها به شکل تحسین برانگیزی حفظ شده است و از این بابت می‌توان با شمه‌ای از سبک این نویسندگان آشنا شد و «تنوع و غنای ادبیات معاصر فرانسه را از همین مقدار اندک دریافت».