میلان کوندرا
لئونارد کوهن
برای این شماره هزارتو ترانه نوستالژیک و خاطره‌انگیز «سوزان» از لئونارد کوهن را انتخاب کرده‌ایم. بشنوید

Suzanne takes you down to
her place near the river
You can hear the boats go by
You can spend the night beside her
And you know that she's half crazy
وِیژه‌نامه همشهری جوان
همشهری جوان این ماه ویژه کارتون‌های دوران کودکی‌مان است. تقریباً هر چه که تلویزیون این مملکت به عنوان کارتون پخش کرده است حداقل یک ستونی دارد برای خودش در این ویژه‌نامه. یک سی‌دی هم همراهش هست که گویا برش‌هایی از کارتون‌ها را دارد. خلاصه نوستالژی با دوز بالا. البته قاعدتاً باید دکه‌ها تمام کرده باشندش.
نامزدی طولانی
ژان پی‌یر ژونه / 2004 / فرانسه
از اسمش که پیداست داستان از چه‌قرار است. اما این عکس روی پوستر قلقلک‌تان ندهد. هیچ خبری نیست!
«نامزدی طولانی» آخرین فیلم جناب «ژونه» است که درست بعد از «اَملی» و گویا بر اساس داستانی از «سباستین جپریسات» ساخته. اما دلیل نمی‌شود هم قد و قواره‌ی «اَملی» تصورش کنید. این‌یکی ملودرام پشت جبهه‌ایِ‌ معمولی‌ای است از روزگار یک دختر علیل فرانسوی در سال‌های آخر جنگ دوم، که اگر سعی کنیم «اَملی» را فراموش کنیم و تحت تأثیرش قرار نگیریم، گاهی حوصله سر می‌برد. اما فیلم بدی نیست.
تصاویرش همان تصاویر «اَملی»ست. همان طنز لاینفک و همان دکوپاژ خاص «ژان پی‌یر ژونه» با ارجاع‌های فوق‌العاده‌اش، همه را دارد. به‌اضافه‌ی «ادری توتو»‌ی دوست‌داشتنی که می‌گویند در هالیوود از خودِ فرانسه هم محبوب‌تر است، و «جودی فاستر» که حتم دارم باور نمی‌کنید خودش باشد. پیرتر، اما بی‌چشم‌ و روتر از همیشه‌اش.
اگر نسخه‌ی دی‌وی‌دی‌ تمیزش را پیدا کنید که غصه ندارد. هر مدل طالب باشید نطق می‌کند. اما اگر پیدا نکردید و زبان فرانسه هم بلد نیستید، از همین حالا خیال‌تان تخت باشد که چیزی دست‌گیرتان نمی‌شود. خبر موّثق داریم که دی‌وی‌دی با زیرنویس فراسی‌اش هم آمده. گیر بیاورید که مجبور نشوید نودوسه دقیقه ماتم بگیرید.
یک درخت، یک صخره، یک ابر
برجسته‌ترین داستان‌های کوتاه دو قرن اخیر، برگردان حسن افشار، نشر مرکز
سه نفر آدم نشسته‌اند تصمیم گرفته‌اند داستان‌های کوتاه جاودان کدام‌ها هستند. نتیجه کتابی قطور است که در سه دوره زمانی زیباترین‌ها را یکجا جمع کرده است. خواندنش مانند گذراندن یک روز آفتابی در لوکس‌ترین شهر دنیا، در فاخرانه‌ترین لباس‌‌ها و با زیباترین بانوی دنیاست. این کتاب ضیافت بی‌انتهای ادبیات است.