سعاد ماسی
آلبوم‌های خواننده الجزیره‌ای سعاد ماسی مدتی است که به قفسه سی‌دی‌های دوستداران موسیقی راه یافته است. اولین بار در سال ١٩٩٩ در فستیوالی در پاریس نام سعاد (متولد ١٩٧٢) که در کنار خوانندگی، دارای تحصیلات مهندسی و موسیقی کلاسیک و تئوری موسیقی نیز هست، سر زبان‌ها افتاد و از این تاریخ به بعد در عرصه موسیقی جهانی موفقیت‌های زیادی داشته است.
صدا و رنگ صدای سعاد ماسی آن‌چنان گرم وگیرا است که نفهمیدن زبان او مانع فرورفتن در موسیقی او نمی‌شود. قطعه‌ای که این‌بار خواهید شنید «ای قلب من» نام دارد.
در دو نسخه سبک و سنگین. بشنوید
فلسفه سیاسی
جین همپتن، برگردان خشایار دیهیمی، طرح‌نو، 1380
کتاب «فلسفه سیاسی» پنجمین کتاب از سری کتابهایی است که با کتاب «فیلسوفان سیاسی قرن بیستم» آغاز شد و با کتاب‌های فلسفه سیاسی آیزایا برلین، جان استوارت میل، فون هایک ادامه پیدا کرد. در مقدمه کتاب خانم جین همپتن که در سال 1996 در گذشت به بررسی مفهوم فلسفه سیاسی می‌پردازد و پیشینه آن را و مباحثی که در فلسفه سیاسی مطرح است را بررسی می‌کند.
در این کتاب مترجم (خشایار دیهیمی) در برابر چند اصطلاح که در متن انگلیسی وجود دارد برابرنهادهایی پیشنهاد می‌کند که شاید برای کسانی که به این حوزه علاقه‌مند باشد کمی نامانوس است که در متن کتاب نیز بسیار از آن استفاده شده است که لازم می‌شود خواننده توضیحات مترجم را به دقت بخواند.
به تماشای آب‌های سپید
حسین علیزاده، ژیوان گاسپاریان / نشر موسیقی هرمس
آخر تابستان دوسال پیش بود که حسین علیزاده و گاسپاریان ارمنی در کاخ نیاوران کنسرت داشتند. این مجموعه، قلمبه شده‌ی همان کنسرت است. با هفت قطعه که بجز یکی، بقیه را علیزاده ساخته و تنظیم کرده. آن‌موقع ما نه گاسپاریان می‌شناختیم، نه می‌دانستیم «دودوک» چیست و چندمترش یک دست کت و شلوار می‌دهد؟ رفتیم علیزاده تماشا کنیم، محو آن‌یکی شدیم.
اگر «راز نو»‌ی همین جناب علیزاده را شنیده باشید، حتماً خاطرتان هست که یک صدای زنانه آن وسط بیداد می‌کرد. انگار گوش‌ات را برده‌ای، چسبانده‌ای به در اصلی بهشت. صدای «افسانه رثایی» بود. فکرش را بکنید وقتی وسط کاخ نیاوران دوباره به آن ضیافتِ بهشتی دعوت شوید، چه حالی می‌دهد.
«به تماشای آب‌های سپید» را بگیرید، گوش کنید. سی‌دی‌اش را به ما کادو داده‌اند. لذا نمی‌دانیم چه‌قدر پیاده می‌شوید. علیزاده در یادداشتی برای این مجموعه نوشته: «وقتی همکاری با گاسپاریان به من پیشنهاد شد، نگاهم به دور دست خیره شد و صدای سحرانگیزی مرا به سوی خود کشاند. همان صدای آشنایی که حکایت جاودانگی عشق با اوست.»
تازه خبر نداشته برای همین همکاری، نامزد دریافت جایزه‌ی «گرمی» هم خواهد شد. برای بهترین آلبوم سنتی جهان، که برنده‌اش یازدهم فوریه معلوم می‌شود.
درباره اينترنت
نگاهي فلسفي به اينترنت: آنچه اينترنت نمي‌تواند انجام دهد/ هيوبرت دريفوس /ترجمه علي ملائكه ناشر:گام نو /کتابی است در باره خطرات و چلشهای اینترنت و فرهنگ سایبرسپیس ، خطر نيهيليسم و وحذف واقعیت و تجسد انسانی.
صید قرل‌آلا در آمریکا
ریچارد براتیگان، ترجمه‌ی پیام یزدانجو، نشر چشمه
معرفی براتیگان چیزی است در حدود معرفی تولستوی. یعنی کمی پررویی می‌خواهد. ولی وقتی برای بار اول کتاب را بخوانید (بار دوم هم حتی) احساس خواهید کرد یک قطار کرگدن از رویتان گذشته است، یا یک اتوبوس آکاردئونی. توصیفش بیشتری هم لازم نیست. براتیگان یعنی یکی از یک منظومه شمسی دیگر. پشت جلد صفت خوبی برایش پیدا کرده‌اند، نویسنده‌ی سودایی. صید قزل‌آلا شاهکار براتیگان است.