عبادت و سرگشتگی

گئورگ ایوانویچ گوردیف* (١٩٤٩-١٨٧٢) را اغلب نه به عنوان مصنف موسیقی بلکه به عنوان اندیشمندی یونانی‌ارمنی از سرزمین روس می‌شناسند. گوردیف سال‌ها در شرق و غرب در جستجوی «حقیقت ناب» به عنوان مروارید پنهان در پوسته ادیان، به مسافرت پرداخت. او مدتی هم در ایران به سر برده و با مشایخ خطه کردستان ملاقات‌هایی داشته است. وی سپس با تأسیس مکتب «راه چهارم» در پاریس به تربیت شاگردان پرداخت و در میان روشنفکران و هنرمندان اروپا به سرعت به چهره‌ای شاخص تبدیل شد و علاقه‌مندان فراوانی یافت، طوری که می‌توان تا به امروز تأثیرات او را در هنرمندان اروپایی پی‌گرفت. مکتب راه‌چهارم از جمله بر اساس عرفان اسلامی، آموزه‌های بودایی، حکمت‌های براهمانی و عرفان مسیحیت ارمنی و با هدف رشد انسان به عنوان یک «کل» بناشده بود.
یکی از شاگردان سرشناس گوردیف توماس هارتمن* (١٩٥٦-١٨٨٦) موسیقی‌دان و نوازنده پیانو بود که گوردیف با همکاری با او به تصنیف موسیقی‌ دست زد.
موسیقی این شماره‌ی هزارتو یک «سرود قدسی»* است به نام «عبادت و سرگشتگی»* که این‌جا می‌شنوید.
نوازنده پیانو: سسیل لی‌تل*

*Georg Iwanowitsch Gurdjieff
*Thomas de Hartmann
*Sacred Hymn
*Prayer and Despair
*Cecil Lytle

دفتر خاطرات فرشته‌ها
کامبیز درم‌بخش، نشر افق
خیلی‌ها با کاریکاتورهای کامبیز درم‌بخش زندگی کرده‌اند. خیلی‌ها می‌دانند چه ذوقی دارد آقای درم‌بخش که دل بسوزاند برای یک برگ درخت یا چند کتاب ترک‌شده. ولی لابد خیلی‌ها نمی‌دانند چه‌قدر دقیق یادش است وقتی فرشته بوده چه روزگاری داشته است. چه آرزوهایی، چه ناراحتی‌هایی، چه خوشحالی‌هایی. حالا آقای درم‌بخش در این کتابش همه‌شان را کشیده و نوشته. آن‌قدر زیبا که گمان نمی‌کنم به این زودی یادتان برود.
گاهی مرا به نام کوچک بخوان
مجموعه شعر، علی صالحی بافقی، نشر نگیما
علی صالحی متولد 1354 بوده و مهندسی پتروشیمی خوانده است. در زمینه شعر و داستان و کاریکاتور فعالیت می‌کند و این اولین مجموعه شعر منتشر شده اوست.

اعماق
ماهی از اعماق اقيانوس چه ميداند؟
من از تو چه ميدانم؟

شادی
چه شادم امروز
به اندازه تمام ابرهای زمستانی
و گريه هايشان.

وسعت
حجم تنهايی ام در مشت تو،
اندازه قلبت:
تمام درياهای جهان!
گفتگو با بورخس
ریچارد بورخین، ترجمه کاوه میرعباسی، نشر نی
برای هر کس که بخواهد این نابغه را بشناسد. کتاب مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های بیست سال آخر عمر بورخس است در جاهای مختلف، از دانشگاه‌های آمریکا تا خانه‌اش در بوئنوس‌آیرس. می‌توانید از شوخ‌طبعی بورخس لذت ببرید و نظراتش در مورد خدا، شعر، ادبیات انگلیسی و بسیاری مسایل دیگر را بخوانید.